Wyzwanie czy nic trudnego? 7 rad jak fotografować dzieci

Na moim dysku kipią zdjęcia syna, na Waszych pewnie też. Niestety większość z nich nadaje się do usunięcia bo gdy zaczęłam przygodę z aparatem w dłoni popełniałam wiele prozaicznych błędów. Przed Wami 7 małych rad jak sprawić by zdjęcia Waszych dzieci nie były kolejnymi przypadkowymi fotkami a stały się owocem współpracy z małym modelem.

1. Odpowiedni sprzęt

Zanim kupisz aparat poczytaj, zastanów się czego oczekujesz i ile chcesz wydać pieniędzy. Dobrze jest wybrać się do sklepu i poprosić fachowca o radę oraz wstępne wskazówki. Wygodny jest odchylany wyświetlacz i idealnie sprawdza się gdy fotografujesz dziecko z „podłogi”.  Koniecznie dokup sobie etui/torbę – dzięki temu aparat nie porysuje się przy przewożeniu i nie ucierpi od piasku czy wody.Depositphotos_10641603_m-2015

2. Zadowolony model
Nie od dziś wiadomo, że najedzone i wyspane dziecko to dziecko szczęśliwe. Pamiętaj o tym przed „sesją”! Jeśli maluch będzie głodny lub zmęczony możesz sobie darować wygłupy z aparatem. Staraj się nie wymuszać pozowania, uśmiechów i gestów – zdecydowanie lepiej wypadają naturalne, spontaniczne zdjęcia.

3. Strój i akcesoria
Gdy aranżujesz domową sesję zdjęciową nie ubieraj dziecku pstrokatych i krzykliwych ciuszków; sprawdzają się jasne i jednolite ubrania. Warto natomiast wykorzystać ulubioną zabawkę, dać dziecku wolną rękę przy zabawie i wyborze książeczki. Staraj się nie narzucać swojego „widzimisię” – pozwól dziecku być dzieckiem.

4. Światło
Wyłącz lampę! Daje ona wrażenie sztucznej, wybielonej skóry i nadmiernie oświetla pierwszy plan. Światło naturalne jest najlepszym wyjściem – jeśli fotografujesz w plenerze unikaj ostrego południowego słońca. W pomieszczeniu zamkniętym wybieraj jasne pomieszczenia a dziecko „ustawiaj” twarzą do okna.

5. Zejdź do parteru
Nie rób wyłącznie zdjęć z pozycji stojącej! Staraj się kucnąć lub nawet położyć (chyba, że masz odchylany wyświetlacz) i zrobić zdjęcie z poziomu wzroku małego modela. Zobaczysz, że fotografia będzie wyglądać zupełnie inaczej!

6. Sortuj
Przeprowadź selekcję zdjęć po sesji. W dzisiejszych czasach jedynym ograniczeniem jest pojemność karty pamięci lub pamięci komputera – jest to bardzo zgubne. W pewnym momencie odnajdziecie tam milion zdjęć, z których większość będzie się różniło szczegółami. Pamiętaj by od czasu do czasu zrobić „porządki” i usunąć zdjęcia nieostre, ucięte i po prostu nieciekawe.

7. Zrób album!
Nie gromadź zdjęć tylko na komputerze – wbrew pozorom ogląda się je rzadziej niż te w wersji papierowej. Jeśli masz czas zrób album z wklejanymi zdjęciami (to piękna i wartościowa pamiątka) lub wersja dla wygodnych: wywołaj fotoksiążkę.

 

Podoba Ci się artykuł? Polub post i zostaw komentarz

 autor: Paulina Grochowska Oli Loli New Life

http://fashionkid.eu/